Учител от СУ "Цветан Радославов" се докосна до магията на ЦЕРН
Вече близо 60 години учените от Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) – Женева, изследват основната структура на Вселената. Те използват най-големите и най-сложните научни инструменти в света – ускорители и детектори, за да изучават базовите съставки на материята – основните частици. Ускорителите, като Големия адронен колайдер (LHC) и Супер протон синхротрона (SPS), карат частиците да се блъскат една в друга при скорост, близка до тази на светлината. Процесът дава на физиците познания за това как частиците взаимодействат помежду си, и представа за основните закони на природата. Четири детектора (като ATLAS и CMS) наблюдават и записват резултатите от тези сблъсъци. ЦЕРН обединява усилията на европейските държави за изследвания за мирни цели в областта на физиката на елементарните частици. Днес е най-големият комплекс от ускорители в света. Основан е през 1954 от 12 европейски страни, а сега броят на страните членки е 23. България е страна членка на ЦЕРН от 1999 г.
В периода 21 – 28 юли 2019 г. 12-та поредна група от 35 български преподаватели по природни науки имаха възможност да се докоснат до магията на ЦЕРН. Част от екипа на обучаемите бе и Татяна Иванова Митева, учител от Средно училище „Цветан Радославов“ гр. Свищов. Обучението бе финансирано от дирекция “Квалификации и Кариерно развитие“ на Министерство на образованието и науката. Ръководител на обучителната програма бе Свежина Димитрова, директор на Народна астрономическа обсерватория и планетариум (НАОП) „Николай Коперник“ – Варна.
Целта на програмата бе да се запознаят учителите с дейността на ЦЕРН. Участниците се запознаха с мисиите на ЦЕРН:
• Наука – разширява границите на познанието;
• Нови технологии за ускорители и детектори;
• Образование – обучава бъдещи учени и инженери;
• Сътрудничество – обединява хората от различни страни и култури.
Обучението включваше система от лекции, презентации, визити и упражнения. Учителите слязоха 100 м под земята. Посетиха детекторите ATLAS и CMS (в него има най-голямо българско участие), AMS центъра на НАСА, контролния и компютърен център на ЦЕРН. Видяха компютъра, където се е родил WWW (WORLD WIDE WEB). Придобиха представа за GRID технологиите в ЦЕРН. Запознаха се с приложенията на откритията в медицинската диагностика и лечението на туморни заболявания, благодарение на медицинската физика. Учителите имаха възможност да правят опити и анализи в S Cool Lab. Представени бяха възможностите за образователни програми на учениците в ЦЕРН. Визитата бе съпроводена и от посещения на различни културно-исторически обекти в Швейцария и Франция.
„Затова имаме нужда от вас“, обърна се към учителите ръководителят на обучителните програми за преподаватели в ЦЕРН Джеф Винер. Той ги запозна и с възможностите за използване на информацията, презентациите и видеоклиповете от ЦЕРН в учебните часове, а също и с различни майсторски класове, обучителни и стажантски програми за ученици и студенти, книги, статии и видеоматериали, които също са на разположение на преподавателите.
С участието в това обучение учителите стават посланици на ЦЕРН сред своите ученици.
Благодарим на г-жа Татяна Митева за предоставените снимки и информация.